Co to jest punkt spustowy?

Punkty spustowe to zgrubienia na ciele człowieka, które obejmują miejsca przewlekłego stanu zapalnego mięśnia lub innej tkanki. Najczęściej punkt spustowy przy nacisku daje objawy bólowe, przy zwolnieniu ucisku ból mija. Punkty spustowe mogą również prowokować promieniowanie oraz powstawanie dyskomfortu w innych częściach ciała, jednak rzadko kiedy pacjenci są w stanie sami określić największe punkty spustowe. Jak wygląda terapia punktów spustowych oraz gdzie się jej nauczyć?

Jak znaleźć punkt spustowy?

Punkty spustowe są powiązane z teorią o bólach mięśniowo-powięziowych, w przebiegu których powięź niejako skleja się z mięśniem i ogranicza jego ruchomość. Teoria dotyczy także anatomicznych taśm Meyersa, które obejmują całe ciało i oplatają je od palców po sam czubek głowy. Punkt spustowy możemy znaleźć szukając palpacyjnie zgrubień, twardszej części tkanki w różnych bolesnych mięśniach. Najczęściej dla kręgosłupa będą to okolice mięśnia najdłuższego grzbietu, mięśnie podpotyliczne oraz głębokie mięśnie miednicy.

Terapia punktów spustowych kurs

Podczas kursu terapii punktów spustowych kursanci uczą się nie tylko odnajdywać punkty spustowe, ale także leczyć je za pomocą prawidłowych technik. Ta metoda jest bardzo skuteczna i szybko przynosi ulgę pacjentowi. Nie powoduje też później nieprzyjemnych efektów zabiegu. Skuteczność terapii jest szybka i trwała. Warto wprowadzać tę metodę do swojej pracy fizjoterapeutycznej u pacjentów z różnymi dolegliwościami.