Czy powrót do sprawności po złamaniu szyjki kości udowej jest możliwy?

Osoby starsze, które ukończyły 60 lat życia, narażone są na wiele chorób oraz ograniczeń, związanych najczęściej z układem ruchu. W tym wieku bardzo często dochodzi do złamania szyjki kości udowej, które w znacznym stopniu ogranicza sprawność i może być przyczyną wielu powikłań.

Jakie są przyczyny złamania szyjki kości udowej?

Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się:
– osteoporozę (najczęściej pomenopauzalną), która znacznie zwiększa ryzyko tej choroby,
– nowotwory kości,
– przewlekłe leczenie kortykosteroidami,
– wrodzone choroby kości (kruchość, łamliwość),
– zaburzenia gospodarki hormonalnej,
– dietę ubogą w wapń i białko,
– długotrwałe unieruchomienie, brak aktywności fizycznej.

Złamanie szyjki kości udowej leczenie

Podstawowym sposobem leczenia takiego złamania jest zabieg chirurgiczny, który polega na wstawieniu endoprotezy stawu biodrowego bądź operacyjnym zespoleniu odłamów kości. Ze względu na wiek pacjentów oraz różne inne schorzenia ważne jest jak najszybsze ich uruchomienie, a więc podjęcie odpowiedniej rehabilitacji.

Złamanie szyjki kości udowej rehabilitacja

Przy złamaniu szyjki kości udowej rehabilitacja powinna zacząć się zaraz po operacji. Już po dwóch, trzech dniach od zabiegu stawia się pacjentów na nogi, oczywiście po uprzednim zabezpieczeniu chorej kończyny. Wszelkie ćwiczenia i nauka chodzenia przy użyciu sprzętu pomocniczego (kule, balkonik) odbywa się pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.
Jednak powrót do aktywności sprzed wypadku odbywa się stopniowo i może trwać nawet kilka miesięcy. Jest to jednak możliwe, dlatego warto podjąć wysiłek.