O fizjoterapii słów kilka

Powszechnie uważa się, iż fizjoterapia jest tym samym, czym rehabilitacja. Nie jest tak do końca i celem tego artykułu jest wypunktowanie podstawowych różnic i opisanie charakterystyki fizjoterapii, jako swoistej i potrzebnej dziedziny medycyny, która znacząco poprawia jakość życia osób niepełnosprawnych, po wypadkach, udarach oraz zdarzeniach sercowo-naczyniowych. Fizjoterapia zajmuje się przede wszystkim usprawnianiem układu nerwowego, krążenia oraz układu mięśniowo szkieletowego.

Z jakich metod korzysta ptf fizjoterapia

Wyróżnia się kilka podstawowych dziedzin fizjoterapii:
– terapię manualną,
– kinezyterapię,
– fizykoterapię.

Na czym polega terapia manualna?

Jak nazwa wskazuje, głównym narzędziem terapeutycznym są ręce, w tym przypadku terapeuty. Nie chodzi tutaj o magiczne działanie, lecz poprzez masaże, naciski i stymulację określonych okolic poprawia się funkcjonalność, unaczynienie i przywraca się niektóre utracone funkcje motoryczne i czuciowe.

Kinezyterapia i fizykoterapia – najpopularniejsze działy fizjoterapii

Kinezyterapia zajmuje się tym, co powszechnie uważa się za rehabilitację. Wykorzystuje ona ćwiczenia układu ruchu, równowagi oraz czucia, które wykonywane są przez osobę chorą ze wsparciem fizjoterapeuty. Głównym celem jest usprawnienie, przywrócenie siły mięśniowej, ograniczenie przykurczy.
Fizykoterapia z kolei obejmuje wszelkie zabiegi wykorzystujące laser, pole magnetyczne, światło widzialne, oraz prąd stały. Te wszystkie czynniki mają działanie poprawiające ukrwienie, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.